Kesätoimintaa 2018

Kesäkuun alkupuolen bussimatkalla Karjalaan oli mukana myös entisiä ja nykyisiä kartanonmäkiläisiä 20.
Sortavalan lounaispuolella sijaitseviin sukujemme entisiin asuinsijoihin tutustuimme paikallisilla takseilla.  Osa matkalaisista teki retken Valamon luostariin.  Sortavalan Hotelli Kauniin jälkeen kolmas yö vietettiin Lahdenpohjassa.  Hotellina oli 30-luvulla suomalaisten rakentamaan Huuhanmäen kasarmin sairaalaan saneerattu Jaakkimaa.  Täällä tutustuimme myös paikalliseen luolastoon rakennettuun sotamuseoon.  Paluumatka tapahtui Käkisalmen, Kivisalmen ja Viipurin kautta.

Portaat, tasanteet ja istuimet valokytkentöineen valmistuivat 29.6..  Henkilötyötunteja kertyi yhteensä 361, konetyötä 4 h.  Suuret kiitokset kaikille ahkerille talkoolaisille.

Sopajärven juhannuskokollekin yhdistyksen väkeä osallistui.

5.7. kävimme katsomassa ”Miehen tuoksu” -esitystä Lapinjärven kesäteatterissa.

Kolmisenkymmentä jäsentä osallistui pe 20.7. rantaurakan valmistumisjuhlaan.  Puheenjohtaja luovutti Reijo Hyväriselle yhdistyksen myöntämän Suomen kylien pronssisen ansiomerkin kunniakirjan kera arvokkaasta yhdistyksen hyväksi tehdystä maaseututyöstä.  Lisäksi vuosia talkoiden sekä eri tapahtumien ruokahuollosta vastannut Pirkko Räty sai kiitokseksi hopeisen kastikekauhan.